پرورش گلپرورش گل و گیاهدانستنی ها

نگهداری از گل سنگاپوری و شرایط رشد و تکثیر این گیاه

به طور کلی گیاه سنگاپوری از دسته گیاهان مورد استفاده در منازل می باشد که بومی آفریقا بوده و امروزه به دلیل اصول کاشت و پرورش راحتی که گل سنگاپوری دارد نگهداری از آن مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به گل و گیاه قرار گرفته است.

نگهداری از گل سنگاپوری

بهتر است بدانید گیاه سنگاپوری که بدان گل پلومر هم گفته می شود از گیاهان حوزه کارائیب ها خواهد بود که اغلب اوقات بیش از ۹ متر ارتفاع می گیرد. این گیاه را می توان گیاهی خزان کننده دانست که برگ های بزرگ، سبز و درخشان سایه انداز خود را در طی ماه های زمستان می ریزاند. همچنین گیاه سنگاپوری در اوایل فصل بهار به گلدهی سنگین می رود و این روند تا پاییز هم ادامه خواهد داشت. با وجود اینکه گیاه سنگاپوری متعلق به مناطق نیمه خشک می باشد اما اگر آبیاری آن به درستی انجام شود باعث تولید گل های فراوان خواهد شد. توجه داشته باشید که این گیاه تک گل بوده و روی هم رفته درختی سایه دار محسوب می شود و به عنوان گیاه پرده و یا بادکشن هم به کار گرفته می شود. گونه های مختلفی از این گیاه وجود دارد که از آن ها می توان به گونه پاکوتاه اشاره کرد و گونه ای که به باغ های محلی هاوابی از باهاماسی وارد شده از نظر علم طبقه بندی این گونه به بیش از ۵.۷ متر می رسد و حاوی برگ هایی زمخت در حدود یک چهارم اندازه برگ های پلومریا خواهد بود. همچنین گیاه سنگاپوری دارای تاجی باریک است که اغلب عادت رشد تقریبا عمودی دارد و بومی سواحل باهاماس خواهد بود. نکته جالب در مورد سنگاپوری این است که در طول فصل زمستان برگ های خود را نمی ریزاند و به همین خاطر گزینه ای ایده آل برای باغ های ساحلی و خشک منظری خواهد بود.

Singapore Flower Care 4 - نگهداری از گل سنگاپوری و شرایط رشد و تکثیر این گیاه

دستورالعمل کاشت و تکثیر سنگاپوری:

توجه داشته باشید که معمولا تکثیر گیاه سنگاپوری از طریق دو روش قلمه زنی و تقسیم شدن صورت می گیرد که برای روش قلمه زنی در ابتدا بایستی ساقه گیاه را به قطعات کوچک حدود ۸ سانتی متر تقسیم نمایید و در ماسه کشت کنید و در این روند دقت داشته باشید که قطعات به صورت وارونه کشت نشوند.

می توانید پس از کشت قلمه ها روی بستر را با پلاستی شفاف بپوشانید تا رطوبت محیط کشت به خوبی حفظ شود و پس از آشکار شدن ۲ الی ۳ برگ قلمه ها را به گلدان اصلی انتقال دهید.

اما در روش تقسیم شدن بایستی گیاه مادری را ازقسمت ریشه به چندین قسمت تقسیم نمایید تا هر بخش آن دارای ریشه و برگ جداگانه ای باشد و سپس درون گلدان جدیدی بکارید.

Singapore Flower Care 6 - نگهداری از گل سنگاپوری و شرایط رشد و تکثیر این گیاه

شرایط مورد نیاز برای نگهداری سنگاپوری:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از اصول مورد نیاز برای پرورش و نگهداری از گل سنگاپوری خواهیم پرداخت:

نور و دما:

توجه داشته باشید که نور کامل بهترین شرایط برای رویش این گیاه خواهد بود اما با این وجود سنگاپوری قابلیت رشد در سایه هم دارد. دقت داشته باشید که این گیاه تابش مستقیم خورشید را تحمل نمی کند و به سرعت پژمرده و در نهایت از بین خواهد رفت. گیاه سنگاپوری در فصل زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد قدرت تحمل دارد اما درجه حرارت مطلوب در این فصل حدود ۱۶ درجه سانتی گراد است و در فصل تابستان هم بهترین بازه دمایی برای گیاه تا ۲۴ درجه سانتی گراد خواهد بود. بهتر است بدانید که گیاه سنگاپوری نسبت به سرما حساس است به گونه ای که در برابر سرمای بیش از حد تاب نمی آورد و دچار یخ زدگی خواهد شد.

Singapore Flower Care 2 - نگهداری از گل سنگاپوری و شرایط رشد و تکثیر این گیاه

آبیاری:

معمولا انجام آبیاری در فصل زمستان هر ۳ هفته یک مرتبه و در فصل تابستان بایستی در هفته یک مرتبه گیاهتان را آبیاری نمایید تا گیاهتان دچار خشکسالی نشود. دقت داشته باشید که گل سنگاپوری به دلیل ساقه گوشتی اش که سرشار از آب است نسبت به آبیاری بیش از حد حساس خواهد بود و به سرعت ریشه آن پوسیده خواهد شد. توصیه می شود که در فاصله دو آبیاری اجازه دهید تا سطح بستر به صورت کامل خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید.

خاک:

به صراحت می توان گفت که بهترین خاک برای بستر نگهداری گل سنگاپوری خاک لومی یعنی ترکیب شن، رس و مواد آلی است و البته به این نکته دقت داشته باشید که استفاده بیش از حد از مواد آلی باعث پوسیدگی ساقه گیاه و در نهایت از بین رفتن آن خواهد شد.

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب اصول نگهداری گیاه کردلین و همچنین مطلب نگهداری گیاه بابا آدم نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا